Vyberte stránku

Jiří Walder
již 33 let řídí firmu, která vymýšlí a realizuje mediální kampaně řady českých i zahraničních značek, zabývá se také matematickými metodami v marketingu a ekonomii. Je autorem několika desítek spotřebitelských her na podporu českých výrobků a českého průmyslu. 38 let instruktorem Prázdninové školy Lipnice. Vedoucí instruktor jejích kurzů pro veřejnost včetně vedení kurzů pro instruktory PŠL. Po revoluci spoluautor prvních turistických průvodců Evropou s prázdnou kapsou s nákladem 400.000 výtisků. Založil jednu z prvních outdoorových cestovních kanceláří, kterou 6 let řídil, a se kterou zorganizoval 200 a odvedl 30 trekingových a cyklistických výprav pro širokou veřejnost včetně první čs. výpravy napříč Islandem, Špicberky, i málo známými pohořími Taygetus, Levka Ori, Monti del Gennargentu, Kungej – Alatau apod. V roce 1992 spoluzakládal Českou Cestu – Outward Bound ČR a 23 let se podílel na jejím řízení. Spoluzakladatel Lipnického stipendijního fondu a Nadačního fondu Dobrodružné výchovy v přírodě. Dlouholetý podporovatel sportování dětí v České republice v rámci řady projektů. Mezi koníčky kromě trekové turistiky patří sjezdové lyžování, děti a rodina, zimní táboření a přejezdy se stanem na běžkách, historie sportu a Japonsko.

Jiří Gregor
VŠ učitel, podnikatel, manager v softwarové oblasti. Založil nebo spoluzaložil řadu firem. Posledních 23 let spoluřídí firmu, která vyrábí náročné plastové součástky pro světové automobilky a i zde má na starosti digitalizaci a výzkum. Instruktor Prázdninové školy od jejího vzniku, člen jejího prvního vedení. Předseda první Správní rady PŠL. Vedl v PŠL řadu kurzů, také první kombinované kurzy na Lipnici a ve slovenských horách. Později kurzy kombinované se skialpinistickou výpravou v době, kdy tento sport  tady skoro nikdo neznal (Bílé hranice 89 a 90, v druhém případě s přechodem Totes Gebirge). Instruktor na kurzu PŠL do Norska, Hory a Fjordy 1991 s přechodem Jotunheimenu a Jostedalsbreenu, Gotickém psu 2001 a řadě dalších. Iniciátor založení Nadačního fondu dobrodružné výchovy v přírodě, patron a předseda jeho první Správní rady. Vedl také dětské oddíly při splouvání řek na pramicích, učil na první české skialpové škole v Roháčích v osmdesátých letech. Má za sebou celou řadu extrémních sjezdů a zimních přechodů hor na Slovensku, Rodnei, Retezat, v Alpách mj. Haute Route Chamonix Zermatt, Monte Rosa, Hardangervida, přejezd Špicberků. Miluje lyžování, svou rodinu a nové výzvy.

Roman Šantora
Známý publicista, skautský historik a badatel. Vedoucí oddílu Junáka, člen Náčelnictva, vedoucí Skautského archivu, v Nadaci Jaroslava Foglara pečuje o jeho odkaz. Autor několika knih, mj. Skautské století.

Pavla Bičíková
Původní profesí biochemička. Mnoho let žije na nejvyšší hoře Českého Ráje na Kozákově. Většinu svého profesního života pracuje v oblasti cestovního ruchu. Působila jako průvodkyně outdoorové cestovní kanceláře, pak jako vedoucí Turistického informačního střediska v Turnově, jednatelka a následně projektový manažer Sdružení Český ráj. Věnovala se marketingu cestovního ruchu a pracovala na strategiích rozvoje cestovního ruchu. Vyučovala cestovní ruch na Technické univerzitě v Liberci (Pedagogická fakulta – Sportovní management) a na Střední hotelové škole v Turnově. Je celoživotní propagátorkou a popularizátorkou Českého Ráje. Většinu svého života se aktivně věnuje  sjezdovému a běžeckému lyžování, skialpinismu, horolezectví, jízdě se psím spřežením a vysokohorské turistice. Má za sebou přechody mnoha světových hor. Nedílnou součástí jejího batohu je spacák, karimatka a fotoaparát. Patří mezi největší propagátorky outdoorové výchovy v Česku – pořádá stovky besed na školách i pro nejširší veřejnost včetně pořadů pro Český rozhlas. Věnuje se také profesionálně fotografii a je držitelkou řady cen  (např. Ceny Svazu českých fotografů v Národní soutěži fotografie 2023, nominace v cestovatelské fotografické soutěži Hanzelka + Zikmund 2023 apod. ).

Radek Bajgar
Vystudoval Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně a do roku 1989 se živil jako psychiatr. Dodnes jako instruktor Prázdninové školy Lipnice působí na lipnických kursech zážitkové pedagogiky. Po revoluci šéfredaktorem magazínu Reflex. Od roku 1993 pracoval pro TV Nova jako šéfredaktor publicistiky a podílel se například na pořadech Na vlastní očiObčanské judo nebo Tabu. Od roku 2004 byl vedoucím projektu a autorem koncepce nejdelší české soap opery Ulice. Mnoho let vedoucím oddělení vývoje nových formátů, později kreativním producentem na Nově a v České televizi. V letech 2015 až 2016 byl podruhé šéfredaktorem časopisu Reflex. Je režisérem několika uznávaných filmů, mj. Teorie tygra s Jiřím Bartoškou a TeroristkaIvou Janžurovou v hlavní roli. Dále jsou známy jeho seriály Černé vdovy, Osada. Je velkým fanouškem treků a přírody. Kvůli zasedání poroty Výročních cen přerušil natáčení svého nejnovějšího filmu.

Petr Kříž
Do léta 2023 působil 32 let v mezinárodní poradenské firmě PwC jako auditor a posledních 20 let jako jeden z partnerů. Byl prezidentem komory auditorů i účetní federace Accountancy Europe. Od roku 1983 působil jako instruktor Prázdninové školy Lipnice, držitel stříbrného listu instruktora, v 80. a 90. letech řídil její organizační štáb, vedl její instruktorský sbor. Šéfoval horské části Instruktorského kurzu PŠL, vedl kurzy a podílel se na vedení první expedice Prázdninovky do Norska. Dnes působí ve správní radě a jako patron NFDVP.

Od 90. let vede horolezecký oddíl Turistického akademického klubu (TAK), v současné době je jeho předsedou. .

Stál na vrcholu Matterhornu, Kilimandžára, Piku Lenina, Mount Rainieru, Watzmana a desítkách dalších vrcholů. Přešel trek Tři sedla v Nepálu, Alpamayo trek v Peru, Haute Route z Chamonix do Zermattu, prožil týden v arktické divočině na Špicberkách, organizuje skialpové výstupy v Alpách a občas se pustí na vodu. K lezení a pobytu v přírodě vede své tři děti, využívá každé příležitosti k pobytu v drsné přírodě a můžete ho potkat na Stezce Českem.

Hynek Adámek
Absolvent přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně – obor fyzická geografie a kartografie. V roce 1993 se stává jedním z vůdců týmu, který realizuje expedici “Živá Afrika” , která putovala ve stopách cesty Hanzelky a Zikmunda. Byla to poslední velká expedice s vozidlem speciálně připraveným v kopřivnické automobilce. Poté pracuje jako redaktor v geografickém magazínu Koktejl a od roku 2003 je redaktorem magazínu National Geographic Česko. V roce 2005 se jako jediný novinář účastní první fáze výstavby české vědecké stanice Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse.. Knihy:  1997 – jako jejich poslední spolupracovník vydává s pány Hanzelkou a Zikmundem publikaci Živá Afrika, poté píše 2000 – Čas je dar Afriky, 2003 – Island – soulad protikladů, 2010 – Češi v Antarktidě – historie a současnost české přítomnosti na nejdrsnějším kontinentu planety. Pravidelně přispívá do National Geografic Je známým fotografem s mnoha výstavami: Např. 1995 – Národní Muzeum – Živá Afrika. Výstava fotografií z expedice Živá Afrika společně s fotografiemi Hanzelky a Zikmunda o 47 let mladšími. 2000 – Národní Muzeum – Etiopie. 2005 – Češi v Antarktidě a jiné. Má za sebou desítky vystoupení v Českém rozhlase, časopisech, přednáškách na VŠ apod.